Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaportlar İle İlgili Duyuru , 06.05.2010

                                                                                  06 Mayıs 2010

 

ULUSLARARASI STANDARTLARDA HAZIRLANAN VE 1 HAZİRAN 2010 TARİHİNDEN İTİBAREN KULLANIMA SUNULACAK e-PASAPORTLAR İLE İLGİLİ DUYURU

 

 

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda hazırlanan ve biyometrik özelliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacaktır.

 

Vatandaşlarımız e-Pasaport başvurularını ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara yapabileceklerdir.

 

e-Pasaport uygulaması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinde 3 Mayıs 2010 tarihinden itibaren hizmete sunulmuştur.

 

Sözkonusu web sitesi üzerinden iletilecek bilgi talepleri mümkün olan en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

 

           e-Pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan “e-Pasaport Çağrı Merkezi” de 15 Mayıs 2010 tarihinde hizmete girecektir.

 

7 gün ve 24 saat aralıksız hizmet verecek olan “e-Pasaport Çağrı Merkezi”ne ulaşılabilecek telefon numarası +11 90 216 444 30 20’dir

 

Vatandaşlarımızın e-Pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr  üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden randevu talebinde bulunmaları mümkün olacaktır.

 

Öte yandan, konuyla ilgili olarak son dönemde basında ve internet sitelerinde yer alan haberlerde değinilen hususlara ilişkin bazı temel bilgilere aşağıda yer verilmektedir:

         1. Yeni pasaportlar için daha yüksek miktarda bir harç alınması sözkonusu değildir.

         2. Pasaportları geçerli olan vatandaşlarımızın mutlaka e-Pasaport almaları gerekmemektedir. Mevcut pasaportlar 2015 yılına kadar kullanımda olacaktır. Bununla birlikte, mevcut pasaportunu e-Pasaport ile yenilemek isteyen vatandaşlarımızın talepleri karşılanacaktır.

         3. Geçerlik süreleri henüz sona ermemiş pasaportlar yenileri ile değiştirilmek istendiğinde, önceki pasaportun geçerlik süresi yeni pasaporta eklenecektir. Dolayısıyla bu durumdaki vatandaşlarımız daha düşük harç ödeyerek yeni pasaport (e-Pasaport)  alabileceklerdir.

         4. Yeni pasaport başvuru işlemi, başvuru belgelerinin eksik olmaması durumunda bir kaç dakika içinde tamamlanabilecektir. Başvuru için vatandaşlarımızın biyometrik fotoğraf çektirmeleri gerekecektir. Biyometrik fotoğrafın özellikleri ile ilgili bilgilere de yukarıda belirtilen web sitesinden erişilmesi mümkündür.

e-Pasaportlarla ilgili ayrıntılı bilgiler, Dışişleri Bakanlığından alınmakla bilahare takdim kılınacaktır.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

T.C. Şikago Başkonsolosluğu