Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Gümrük Kapılarında Oy Verilmesine Ilişkin Duyuru , 01.04.2011

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun, 12 Haziran 2011 Pazar günü yapılacak  XXIV. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanmalarına yönelik esasları belirleyen 30 Mart 2011 tarih ve 278 sayılı Kararında yer alan bazı hususlar aşağıda sunulmaktadır. Sözkonusu Kararın metnine Resmi Gazete’nin 31 Mart 2011 tarih ve 27891 sayılı nüshasından ulaşmak mümkündür.

 

. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip ve yalnızca anılan pasaport ile oy kullanacak yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy verme işlemleri 10 Mayıs 2011 Salı günü, Yüksek Seçim Kurulu’nun o çevre için belirleyeceği saatte başlayacak ve 12 Haziran 2011 Pazar günü, Yüksek Seçim Kurulu’nun yine o çevre için belirleyeceği saate kadar devam edecektir.

 

. Vatandaşlarımızın; Adana Şakirpaşa, Ankara Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes, Kayseri Erkilet, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum-Milas-Güllük, Samsun ve Trabzon Havaalanları’nda, gümrükten giriş veya çıkış yaparken oylarını kullanabilmeleri mümkündür (Oy verme işleminin yapılabileceği karayolu gümrük kapıları ile deniz limanları listesine ve hangi gümrük kapılarında tatil günleri dahil 24 saat süreyle oy kullanılabileceği bilgisine Kararın metninden ulaşmak mümkündür). 

 

Yüksek Seçim Kurulu’nun yukarıda kayıtlı Kararında, seçmenin kimliğinin tespitinde Yurtdışı Seçmen Kütüğü ve seçmenin pasaportunda gösterilen bilgilerle yetinileceği belirtilmiş olmakla birlikte, oy kullanma sırasında Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarını ibraz eden vatandaşlarımızın seçmen listesine kayıtlı olup olmadıklarının kontrolü T.C. kimlik numaraları sorgulanarak yapılacağından, vatandaşlarımızın T.C. kimlik numarasına haiz nüfus cüzdanlarını da yanlarında bulundurmaları yararlı olacaktır.

 

Saygıyla duyurulur.

 

T.C. Şikago Başkonsolosluğu