Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Suudi Arabistan'a Seyahat Edecek Vatandaşlarımıza Duyuru , 27.06.2011

Suudi Arabistan Krallığı, 1 Haziran 2011 tarihi itibariyle eski tip T.C. pasaportlarıyla Suudi Arabistan’a giriş vizesi başvurularını kabul etmeyeceğini bildirmiştir.

 

Yaklaşan Ramazan ayı ve izleyen aylardaki hac zamanı sebebiyle, önümüzdeki dönemde Suudi Arabistan’ı ziyaret etmek isteyecek vatandaşlarımızın ve yeni e-pasaport başvurularının sayısında artış yaşanabileceği düşünülerek, eski tip pasaport hamili vatandaşlarımızın olabilecek sıkıntı ve mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi amacıyla, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Riyad Büyükelçiliği tarafından Suudi Arabistan makamları nezdinde girişimde bulunulmuştur.

 

Suudi Arabistan makamlarıyla yapılan görüşmeler neticesinde, vatandaşlarımızın 2011 Ramazan ayının sonuna kadar Suudi Arabistan temsilciliklerine eski tip pasaportlarıyla umre vizesi için başvurabilmeleri hususunda mutabık kalınmıştır.

 

Ramazan ayının bitiminden itibaren, Suudi Arabistan’a hac ve umre için gidecek vatandaşlarımızın başvurularının yeni tip e-pasaportlarla yapılması gerekecektir.

 

Saygıyla duyurulur,