Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Tübitak Hedef Türkiye Çalıştayı , 04.04.2012

Türk toplumunun değerli mensupları,

TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi, kariyer hayatını Türkiye’de sürdürmeyi planlayan yurtdışındaki Türk araştırmacılar için hazırlanan ‘Avrupa ve Ulusal Destekli Fon İmkânlarının’ ABD’de tanıtılması ve tersine beyin göçünün artırılması hedefiyle 2010 yılından bu yana “Hedef Türkiye” çalıştayları düzenlemektedir.

Yurtdışındaki araştırmacılarımızın bu imkânlar hakkında bilgilendirilebilmeleri ve Türkiye’deki akademi ve sanayi kuruluşu temsilcilerinden “Türk Araştırma Alanı” hakkında güncel gelişmeleri öğrenebilmeleri için 10 Nisan 2012 tarihinde Maryland, 12 Nisan 2012 tarihinde New York ve 14 Nisan 2012 tarihinde Chicago’da, TÜBİTAK tarafından yeni bir çalıştay serisi gerçekleştirilecektir.

Çalıştaylarda, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği fonlarının ülkeye geri dönüş için sunduğu imkânlar ve araştırmacıların yurtdışında kazandıkları deneyimleri Türkiye’ye aktarmalarının yolları hakkında bilgilendirmede bulunulacaktır. Katılımcı kurumlar tarafından yapılacak kısa sunumların ardından, araştırmacılarımız, kurulacak stantlarda akademi ve sanayi kuruluşlarının temsilcileri ile birebir görüşebileceklerdir.

Çalıştaya katılacak akademi ve sanayi kuruluşlarının listesine ve çalıştayın gündemine http://www.fp7.org.tr/home.do?ot=5&rt=1&sid=3360&pid=0&cid=24147 adresinden ulaşabilmek mümkündür. Şikago’da gerçekleştirilecek çalıştayın yer ve zamanına ilişkin bilgiler aşağıda sunulmaktadır. Çalıştaya katılmak için kayıt yaptırılması gerekmekte olup, kayıt formunun internet bağlantısı da keza aşağıda sunulmuştur.


TÜBİTAK Hedef Türkiye Şikago Çalıştayı  

Tarih: 14 Nisan 2012, Cumartesi

Saat: 09.00-16.00

Adres: Illinois Institute of Technology (IIT) Main Campus Hermann Hall Auditorium
3241 South Federal Street Chicago, IL 60616

Kayıt olmak için tıklayınız.

 

Türkiye’deki araştırma ve geliştirme ortamının ulaştığı seviyenin değerlendirilmesi ve daha da ileri seviyelere taşınabilmesinin yollarının tartışılmasında, Türkiye’de bilimsel araştırma alanındaki en yetkili kurum ve kuruluşlarımız ile yurtdışındaki araştırmacılarımızı biraraya getirecek bu etkinliğin oldukça yararlı olacağını düşünüyor, başta kariyerlerini Türkiye’de devam ettirmeyi düşünenler olmak üzere, görev bölgemizdeki araştırmacılarımızın çalıştaya katılımlarından memnuniyet duyacağımı bildirmek istiyorum.

 

Saygılarımla, 

 

 

Fatih YILDIZ

T.C. Şikago Başkonsolosu