Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Oy Kullanma , 13.06.2012

Değerli Vatandaşlarımız,

Resmi Gazete’de 18 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe giren seçim kanunundaki değişiklikler sonucunda, evsahibi ülkelerin makamlarının onay vermeleri halinde, vatandaşlarımızın bağlı bulundukları yurtdışı temsilciliklerimizde oy kullanmaları mümkün olabilecektir.

Yurtdışında oy kullanmanın ilk olarak 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uygulanması öngörülmekte olup, Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Naci Koru’nun faydalı bulacağınıza inandığım yurtdışında oy kullanmaya dair bir yazısına http://nkoru.blogspot.com/?m=1 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu çerçevedeki müteakip gelişmeler hakkında zamanlıca bilgi verilecek olmakla birlikte, “yurtdışı seçmen” olabilmek için temsilciliklerimizde adres beyanlarınızın bulunmasının önemini bu vesileyle dikkatlerinize getirmek istiyorum.

Bugüne kadar adres beyanı yapmamış olan vatandaşlarımızı, herhangi bir işlem için Başkonsolosluğumuzu ziyaret ettiklerinde adres beyanında bulunmaya veya adreslerinde değişiklik olan vatandaşlarımızı bilgilerini güncellemeye davet ediyorum.

Saygılarımla,

 

 

 

Fatih YILDIZ

Başkonsolos