Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Oy Kullanma / Yurtdışı Seçmen Kütüğüne Kaydolma , 13.01.2014

Değerli vatandaşlarımız,

 

Yurtdışında yasayan vatandaşlarımızın, ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilmelerine ilişkin hazırlıklar sürmektedir. Bu çerçevede düzenlenecek ilk seçimlere kadar, bu konudaki önemli güncel hususların düzenli olarak yapılacak duyurularla dikkatinize getirilmesine devam edilecektir.

 

Yurtdışında yaşayan seçmen niteliğine sahip vatandaşlarımızın seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütüğünde yer almanın tek yolu, yurtiçinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise konsolosluklarımıza başvurarak “adres beyanı”nda bulunmaktır. (Başkonsolosluğumuz tarafından e-posta yoluyla iletilen duyuruları alıyor olmanız veya Başkonsolosluğumuzda konsolosluk işlemi yaptırmış olmanız, adres beyanlı kaydınız bulunduğu ve dolayısıyla seçimlerde oy kullanılabileceğiniz anlamına gelmemektedir).

 

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımız, evvelce adres beyanında bulunmuşlarsa, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html) kontrol edebilirler.

 

Yurtdışında yasayan ve seçmen niteliğini taşımakla birlikte, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmadığını tespit eden vatandaşlarımız, 6 Kasım 2013 tarihinde Başkonsolosluğumuz tarafından yapılan duyuruda kayıtlı yöntemler çerçevesinde adres beyanlarını yapabilirler (http://sikago.bk.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=197761).

 

Başkonsolosluğumuzca, görev bölgemizdeki çeşitli şehirlerde önümüzdeki aylarda sunulacak yerinde konsolosluk hizmeti sırasında da adres beyanı şahsen yapılabilecektir. Yerinde konsolosluk hizmetinin sunulacağı tarihler ile yerlere ilişkin olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız duyuruların takip edilmesi tavsiye olunur.

 

Saygılarımla,

 

 

Fatih YILDIZ

Başkonsolos