Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Bedelli Askerlik Duyurusu , 18.12.2014

Bedelli Askerlikten Yararlanmak İsteyen Vatandaşlarımızın Dikkatine:

 

Bedelli Askerlik’ten yararlanmak isteyen yükümlü vatandaşlarımızın başvuruları için yapmaları gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir;

 

1. 01 Ocak 1988 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğanlar başvurabilecektir.

 

2. Başvuruların nüfus cüzdanı ile birlikte Başkonsolosluğumuza ŞAHSEN
yapılması gerekmektedir.

 

3. Başvuruda Başkonsolosluğumuz tarafından verilecek olan form yükümlüler tarafından doldurulacaktır.

 

4. Yükümlü, Başkonsolosluğumuzca verilecek banka yatırma belgesi ile birlikte New York Ziraat Bankası’na 18.000 TL karşılığı parayı o günkü TL/Dolar kurundan aşağıda belirtilen hesaplardan birine yatıracak ve onaylı makbuzunu Başkonsolosluğumuza getirecektir.

(Yükümlünün 18.000 TL’yi Türkiye’deki hesaplara yatırması ve makbuzun asıllarını getirmesi kaydıyla işlemi kabul edilecektir.)

 

5. Başkonsolosluğumuz bu belgeleri yükümlünün bağlı bulunduğu Askerlik Şubesi’ne iletecek ve sonuçtan yükümlü bilgilendirilecektir.

E-devletten başvuru yapacaklar:

1. Bedelli askerlik başvurusu e-devlet yoluyla da (www.türkiye.gov.tr)  yapılabilir.

2. Yükümlüler kendi şifreleriyle e-Devlet üzerinden açılan ‘’ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu’’ linkinden öncelikle hak sahibi olup olmadıklarını öğrenmelidirler.

3. ABD’de bedelli askerlik ücretinin yatırılacağı Ziraat Bankası New York şubesi, ödemeleri sadece yükümlülerin şahsen şubeye gelerek yapmaları halinde kabul etmektedir. Yurtdışı bankalardan alınan komisyon, vergi veya provizyon kesintileri 18.000 TL karşılığı paranın dışında tutulacaktır.

4. Ödemelerini Türkiye’deki ilgili bankalara, yakınları aracılığıyla yapmak isteyenler, e-Devlet üzerinden temin ettikleri 3 adet barkodlu ödeme belgesini Türkiye’ye posta ile göndererek ödeme yaptırtabilirler.

5. Yükümlülerin, Türkiye’deki ilgili bankadan yakınları aracılığıyla temin edecekleri 3 adet banka dekontu ile bankaya ibraz edilen 3 adet barkodlu ödeme belgesinin asıllarını  6. Başkonsolosluğumuza şahsen veya posta ile ulaştırmaları gereklidir. 

Saygıyla duyurulur.

 

 

T.C. Şikago Başkonsolosluğu


 

 

Hesap Numaralari: