Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Başvuruları Hakkında Duyuru

Şikago Başkonsolosluğu 09.10.2018

Bilindiği üzere şahsen yapılması zorunlu olan TCKK (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı) başvurularında, aşağıda belirtilen belgelerin başvuru sahipleri tarafından Başkonsolosluğumuza başvuru günü getirilmesi gerekmektedir (doğum nedeniyle başvurular hariç):

1. T.C. Nüfus Cüzdanı, T.C. Pasaportu, T.C. Uluslararası Aile Cüzdanı, T.C. Sürücü Belgesi (bu belgelerden biri)

2. Velayet sahibi olduğunu gösteren mahkeme kararı (boşanmış anne veya babanın 18 yaşından küçük çocuğu adına başvuru yapması için)

3. 1 adet biyometrik fotoğraf (Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.)

Biyometrik fotoğrafın detaylı teknik özelliklerine ilişkin bilgiler aşağıda belirtilmiştir:

Biyometrik fotoğraf,60mm X 50mm (2.35 inches X 2 inches) ebatlarında, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet) kullanılan yüksek kaliteli (en az 600 dpi) arka fonu tamemen beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır.

Biyometrik çektirilecek vesikalık fotoğrafta,saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2 cm ile 3,6 cm (1.26 inches – 1.42 inches) arasında, burun tam orta çizgide, yüz ise fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalıdır. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar olan sağ ve sol yüz hatları tamamen net görünür biçimde, yüz kısmının yüksekliği ise resmin yüzde 70 ile 80’ini kapsayacak şekilde, kişinin yüz profili ise saç modeli veya başörtüsü ile birlikte yüzünü kapatmayacak şekilde görünür biçimde olmalıdır.

ICAO Standartlarındaki Biyometrik Vesikalık Fotoğraflar İçin Aranan Özellikler:

1. Yüz Hatları:

Yüz hatları, fotoğrafta “ortalanmış” olarak saçların temiz bir saç modeli ile birlikte görünür olmalıdır.Makyajın sade pastel renklerde ve abartısız olmasına dikkat edilmeli, göz makyajı abartılmamalı, ve boynu kapalı kıyafetler giyilmemelidir.

Bıyık veSakal ile fotoğraf çektirilmesini önerilmemekle birlikte, kişilerin seyahatlerinde de aynı tarz bıyık ve sakal kullanılacak ise bu şekilde fotoğraf çektirilebilir, fakat genel olarak tavsiye edilen “Bıyık ve Sakal, kirli sakal” olmadan fotoğraf çektirilmesidir.

2. Resim Kalitesi:

Fotoğrafta bükülme ve lekeler olmamalı, renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

3. Keskinlik ve Kontrast:

Fotoğrafta kontrast iyi ayarlanmalı, resimdeki ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.

4. Yüz İfadesi ve Başın Pozisyonu:

Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, dişler görülmeyecek şekilde ağız kapalı olarak çekilmelidir.

5. Arka Fon:

Fon bembeyaz ve desensiz olmalı, ışık iyi ayarlanıp, arka fonda gölgeler oluşmamalıdır.

6. Işık:

Işık yüze eşit ölçüde olacak şekilde ayarlanmalı, gölge veya yansımalar olmamalı ayrıca fotoğrafta “kırmızı-göz”bulunmamalıdır.

7. Gözlükler:

Gözlerin net bir şekilde görünebilmesi için, gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, güneş gözlüğü veya renkli cam kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

8. Şapka vb. Aksesuarlar:

Kişinin kullanmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında, fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. gibi nesneler bulunmamalıdır.

9. Baş Örtüsü:

Başörtülü biyometrik fotoğrafta “yüz” çene ucundan alına kadar görünür olmalı, başörtüsü yüzün üzerinde gölgeler oluşturmamalıdır.Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 15:30

Kişisel Başvuru: 9.00-12.00
15.1.2018 Martin Luther King Jr. Day - Federal Tatil
19.2.2018 President's Day - Federal Tatil
28.5.2018 Memorial Day - Federal Tatil
15.6.2018 Ramazan Bayramı 1. Gün
4.7.2018 ABD Bağımsızlık Günü - Federal Tatil
21.8.2018 Kurban Bayramı 1.Gün
3.9.2018 Labor Day - Federal Tatil
8.10.2018 Columbus Day - Federal Tatil
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
12.11.2018 Veterans Day - Federal Tatil
22.11.2018 Şükran Günü - Federal Tatil
25.12.2018 Noel Günü - Federal Tatil
1.1.2019 Yılbaşı