Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Dayton Ahiska Türk Amerikan Toplumu Merkezi Tarafindan Yürütülen Türk Bayraği Projesi Ve Yardim Kampanyasi , 21.10.2013

Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

 

Gürcistan’ın Türkiye sınırında yer alan Ahıska bölgesinden 1944 yılında sürgün edilen, halen 9 ayrı ülkede yaşayan ve sayıları 500.000’i bulan Ahıska Türklerinin bir bölümü, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) koordinasyonundaki bir proje çerçevesinde, 2004 yılından itibaren ABD’nin çeşitli eyaletlerine yerleştirilmişlerdir. ABD’ye göç eden Ahıskalı soydaşlarımızdan yaklaşık 500 aile, Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde yeralan Dayton/Ohio’ya yerleşmiş olup, milli bilinci yüksek olan soydaşlarımız kültürlerini yitirmeden, dayanışma ve bütünlük içinde buradaki mevcudiyetlerini sürdürmektedir.

 Dayton’daki Ahıskalı soydaşlarımızın Amerikan toplumuyla bütünleşmelerinde öncü rol oynayan Ahıska kuruluşlarından biri, yaklaşık bir yıl önce merkez binası açılmış olan, başkanlığını İslam Shakhbanderov’un yürütmekte olduğu “Ahıska Turkish American Community Center (ATACC-Dayton)” adlı dernektir.

 ATACC-Dayton, Dayton’un anıtsal merkezlerinden biri olan ve bu kentte yaşayan etnik toplulukların anavatanlarına ait bayrakların temsil edildiği Keowe Caddesi’ndeki “Savaş Anıtı”nda  (War Memorial), Türk Bayrağı’nın da yer alması için bir proje ve yardım kampanyası başlatmıştır. Derneğin, sözkonusu anıtta Türk Bayrağı’nı göndere çekebilmesi için 5.000 ABD Doları’na ihtiyacı bulunmakta olup, sözkonusu miktarı, başlattığı bir yardım kampanyası yoluyla Türk Amerikan ve Ahıska Türk Amerikan toplumlarından sağlanacak bağışlarla temin etmeyi öngörmektedir.

 Türkiye’yi anavatan, bayrağımızı ise bayrakları bilen ABD’deki Ahıskalı soydaşlarımız ile toplumumuz arasındaki kardeşlik ve dayanışma ruhuna da katkıda bulunacağını düşündüğümüz projeye bağışta bulunmayı arzu eden vatandaşlarımız için bağış seçenekleri aşağıda sunulmuştur. Projeye bağış için son tarih 8 Kasım 2013’tür.

 1. Online Bağış (Paypal)

http://ataccdayton.org/  -  Donations veya (direkt paypal adresi) http://tinyurl.com/nuv828u

 2. Havale Yoluyla Bağış

Ahiska Turkish American Community Center, Chase Bank, 1351 N Keowee St, Dayton,OH 45404

Account# 991295882

Routing#  044000037

 3. Çek ve Money Order Yoluyla Bağış

Payable to: ATACC-Dayton

Posta Adresi: ATACC-Dayton, 1306 East Fifth Street, Dayton, OH 45402

Soydaşlarımızın kampanyasına vereceğinize inandığım destekleriniz için peşin teşekkürlerimi sunarım.

 

Selam ve saygılarımla,

 

Fatih YILDIZ

Başkonsolos