Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri - Gümrük Kapılarında Oy Kullanma , 07.07.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Görev bölgemizde (Güney Dakota, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Ohio ve Wisconsin)  ikamet eden vatandaşlarımızın 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için gümrük kapılarında oy kullanabilmelerine ilişkin özet bilgi aşağıda sunulmaktadır:
     
Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu için 26 Temmuz-10 Ağustos 2014 tarihlerinde ve ihtiyaç olması halinde ikinci turu için 17 - 24 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanmalarında, yurda giriş çıkış yapma koşulu aranmayacaktır. Bir başka deyişle, halihazırda yurtdışında ikamet eden ve seçim zamanı Türkiye’de bulunacak olan vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen tarihlerde, Yüksek Seçim Kurulu tarafından tespit ve ilan edilen gümrük kapılarında o çevre için belirtilen sürenin sonuna kadar oy verebileceklerdir.

Oy kullanılabilecek gümrük kapılarının listesine Yüksek Seçim Kurulu’nun web sitesinden (https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/GumrukKapilari2014.html) erişmek mümkündür.

Bu vesileyle, görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde (https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp) kayıtlı bilgilerini kontrol etmeleri önemle rica olunur.
           

Saygılarımızla,

T.C. Şikago Başkonsolosluğu