Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Ve Seçsis'in Kullanıma Açılması , 22.07.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Yurtdışında birinci turu 31 Temmuz - 3 Ağustos 2014 tarihlerinde, ihtiyaç duyulması halinde ikinci turu 17 - 20 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmek için, Yüksek Seçim Kurulu’nun web sayfası (www.ysk.gov.tr) üzerinden randevu alınması gereken SEÇSİS (Seçim Bilim Sistemi) kullanıma açılmıştır.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın 25 Temmuz 2014, sabah saat 9.00'a (Türkiye saatiyle 17.00) kadar SEÇSİS’ten online olarak randevu almaları gerekmektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her iki turu için SEÇSİS’te aynı anda randevu alınması mümkündür. Birinci ve ikinci tur secimler için randevu almayan seçmen vatandaşlarımızın oy verecekleri gün ve saatler, SEÇSİS tarafından otomatik olarak belirlenecektir.

Tüm seçmen vatandaşlarımızın, SEÇSİS üzerinden belirlenen gün ve saatlerde,  T.C. kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanları veya pasaportlarıyla birlikte, Başkonsolosluğumuza gelerek şahsen oy kullanmaları gerekmektedir.

SEÇSİS’te online olarak randevu almak önem taşımakta olup, sözkonusu randevuların Başkonsolosluğumuzca belirlenmesi veya değiştirilmesi mümkün değildir.

Belirlenen randevu gününde oy veremeyen seçmen vatandaşlarımız, oylarını sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda kullanabileceklerdir. Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu için 26 Temmuz - 10 Ağustos 2014 tarihlerinde ve ihtiyaç olması halinde ikinci turu için 17 - 24 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Saygılarımızla,

T.C. Şikago Başkonsolosluğu