Türkiye Cumhuriyeti

Şikago Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Seçimlere İlişkin Önemli Duyuru , 28.08.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için ABD’deki diğer temsilciliklerimizin yanı sıra Başkonsolosluğumuzda (455 N. Cityfront Plaza Dr., Suite: 2900, Chicago, IL 60611) 17-25 Ekim 2015 tarihleri arasında sandık kurulacaktır. Başkonsolosluğumuzun görev bölgesini oluşturan Güney Dakota, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Ohio ve Wisconsin Eyaletlerinde ikamet eden vatandaşlarımız Başkonsolosluğumuzda oy kullanabilecektir. 

"Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde ABD'de hangi temsilciliğe kayıtlı olduğunuz Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden   (http://www.ysk.gov.tr/ysk/faces/yurtDisiSecmenIslemler/yurtDisiSecmenSorgulama?wcnav.model=YSKUstMenu) kontrol edilebilmektedir. Bağlı bulunduğu temsilcilik bilgisinin yanlış olduğunu tespit eden vatandaşlarımızın, yeniden adres beyanında bulunması gerekmektedir.

Bu çerçevede, görev bölgemizdeki vatandaşlarımız, en kısa sürede Başkonsolosluğumuza şahsen başvurarak veya https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/docs/AdresBeyan-Yurtdisi.pdf adresinden indirilebilen adres beyan formunu eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanının önlü-arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla adres beyanında bulunabilirler. Posta yoluyla yapılan başvuruların en geç 1 Eylül 2015 tarihi mesai saati bitimiyle Başkonsolosluğumuza ulaşması gerekmekte olup, bu tarihten sonra ulaşan başvurular seçim takvimi nedeniyle işleme alınamayacaktır.

Yurtdışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 Çarşamba günü YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. Bu tarihten sonra, www.ysk.gov.tr internet adresinden kontrol edilebilecek seçmen bilgilerinizde bağlı bulunduğunuz temsilcilik bilgisinin yanlış olduğunu tespit etmeniz halinde, 2 Eylül 2015 ile 10 Eylül 2015 (sabah saat 10:00’a kadar) tarihleri arasında Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek itiraz başvurusu yapabilirsiniz.

İtiraz başvurusu için son tarih 10 Eylül 2015 sabah saat 10:00 olduğundan, bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilmeyecektir. Sistem 10 Eylül günü sabah saat 10:00’da YSK tarafından otomatikman kapatılacak olup, vatandaşlarımızın olabilecek itiraz başvurularını  mümkün olan en erken aşamada yapmaları önem taşımaktadır. 

İtiraz başvurularının şahsen yapılması gerekli olup, posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir. Başkonsolosluğumuz 2 - 10 Eylül 2015 tarihleri arasında resmi tatil günlerinde de itiraz başvurularını kabul edecektir.

En iyi dileklerimizle,

T.C. Şikago Başkonsolosluğu